Czasami w sezonie letnim zdarzają się plenerowe seanse, niestety organizowane nieregularnie. Ale we Wrocławiu to właśnie Wielka Wyspa ma mocne, żeby nie powiedzieć wielkie filmowe tradycje. Kiedyś mieściła się tu Wytwórnia Filmów Fabularnych, której to teraz kontynuatorką jest CeTa. We Wrocławiu swoje debiutanckie filmy pełnometrażowe realizowali uznani, polscy reżyserzy m.in. Andrzej Wajda „Pokolenie”, Kazimierz Kutz „Krzyż Walecznych”, i Roman Polański „Nóż w wodzie”.
Wielu wybitnych twórców tworzyło w Wytwórni swoje najważniejsze filmy, w tym Wojciech Jerzy Has (nominowany do Oscara „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Jak być kochaną”, „Lalka”, Agnieszka Holland („Niedzielne dzieci”, „Zdjęcia próbne”, „Kobieta samotna”), Andrzej Wajda („Popiół i diament” z niezapomnianą kreacją Zbyszka Cybulskiego), Sylwester Chęciński (najpopularniejsze polskie komedie „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”) i Stanisław Lenartowicz („Giuseppe w Warszawie”, „Pamiętnik pani Hanki”). We Wrocławiu pracowała i tworzyła ponadto cała plejada najlepszych polskich operatorów, montażystów, scenografów, dźwiękowców i aktorów. Łącznie powstało ponad 500 filmów!
Tradycje filmowe
Przy tak mocnych tradycjach filmowych – nie może być inaczej, więc odpowiedź brzmi tak, jak najbardziej można oglądać dobre kino za darmo i to od pewnego czasu właśnie na Wielkiej Wyspie! Regularne seanse odbywające się w każdą ostanią środę miesiąca, w ciemnej salce filmowej w XI LO.
Żeby do tego doszło, musiał powstać pomysł, a następnie działanie kilku ludzi oraz współdziałanie instytucji. Niby niewiele, a zdarza się tak nieczęsto. Uczniowie, radni osiedla, członkowie stowarzyszenia, zaangażowany dyrektor szkoły, nauczyciele plus trochę tzw. papierologii. Efekt?
Po tych działaniach ponad rok temu Rada Osiedla zakupiła sprzęt potrzebny do wyświetlania filmów, dyrektor szkoły udostępnił aulę. Następnie Stowarzyszenie Nowe Horyzonty dostarczyło filmy. I to filmy nie byle jakie, bo są to głównie nowości kinowe z repertuaru filmów pokazywanych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty.
W tym roku jako rozpoczęcie sezonu Szkolno-Osiedlowy Klub Filmowy (fanpage SOKfilmowy – na facebook’u) pokazał film Bruno Dumonta Hadewijch. Następnie film polski Anny i Wilhelma Sasnala Z daleka widok jest piękny.