„Głód wiedzy” prezentowany przez czytelników z ostatnich lat, udowodnił iż niezbędne umiejętności można zdobywać w nieformalnych i osobistych kontekstach. Zaletą tego typu kształcenia jest dobrowolne uczestnictwo, jego elastyczność, obowiązujące w nim prawo do ,,popełniania błędów” oraz mocniejsze związki z aspiracjami i zainteresowaniami ludzi. Dlatego też Stowarzyszenie Wschód-Zachód prowadzi program wydawniczy, który jest realizowany w trech formach:
1) Realizacja projektu wydawania corocznych publikacji przeznaczonych dla różnych grup społecznych.
W tym roku Stowarzyszenie Wschód – Zachód podjęło się realizacji publikacji pt.: Sytuacja pacjenta w polskim systemie prawnym i w polskiej rzeczywistości”. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Fundacji im. Stefana Batorego i bezpłatnie kolportowany na terenie całego Województwa Mazowieckiego we właściwych Sądach Rejonowych. Książka opracowana została przez grupę wybitnych prawników warszawskich.
2) Organizacja nasza jest wydawcą magazynu ,,Horyzont”, który jest przeznaczony dla absolwentów Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Zawarte są w nim artykuły napisane przez członków stowarzyszenia, poświęcone głównie bieżącej analizie wydarzeń z życia dyplomacji i polityki.
3) Stowarzyszenie Wschód-Zachód podejmuje się realizacji indywidualnych projektów, których celem jest wydanie publikacji zgodnych z celami statutowymi.
Obecnie Zarząd organizacji prowadzi formalne negocjacje z grupą profesorów z Instytutów Historycznych państw Grupy Wyszehradzkiej, których celem miałaby być pomoc w wydaniu ogromnej publikacji pod tytułem: ,,Słownik historii Europy Środkowo-Wschodniej”.