IDA pojawiła się na ekranach kin w 2013 roku. Po dość dobrym przyjęciu przez widzów trafiła na stacje antenowe, gdzie również została ciepło przyjęta. Pod względem gatunku jest to dramat.
Głównymi bohaterkami obrazu są zakonnice, w tym jedna jeszcze przed złożeniem ślubów zakonnych. To właśnie ona podróżuje w celu poznania własnej tożsamości, odkrycia prawdy o sobie. Motyw podróży pojawia się bardzo często w różnych dziełach i zazwyczaj wiąże się także z metaforycznym sensem takiej wędrówki. Tak jest i w „Idzie”. W filmie pojawia się również motyw żydowski, ponieważ bohaterka, Anna, okazuje się być Żydówką – dowiaduje się o tym od swojej ciotki, jedynej osoby, która coś o niej wie (reszta rodziny nie żyje).
Opinie widzów o filmie, jak już wspomniano, są bardzo pozytywne. Pojawiają się np. takie założenia, iż obraz jest dla reżysera dziełem wyjątkowo osobistym, ważnym pod względem podejścia do tematu. Poruszane kwestie nie są łatwe, ale zostały wyjątkowo dobrze ukazane. Film określony został nawet dziełem „rewolucyjnym”, gdyż nie charakteryzuje się ani konserwatyzmem, ani nostalgią, co bywa typowe dla podobnych rozwiązań.
O sukcesie Idy świadczy też spora liczba nagród i wyróżnień, zarówno dla samego filmu, jak i dla aktorów czy reżysera. Film został m.in nagrodzony na „Złotych Globach” oraz na gali Europejskich Nagród Filmowych. Jeśli chodzi o aktorów, grająca ważną rolę ciotki głównej bohaterki Agata Kulesza otrzymała różne wyróżnienia, w tym dla najlepszej aktorki drugoplanowej.