– Prezentujemy fotografie z pejzażem naszego regionu, eksponaty, stroje śląskie – sami też w nich występujemy. Mówimy o powstaniu węgla, na zdjęciach pokazujemy pracę górników, wykorzystywane przez nich maszyny. Opowiadamy o zwyczajach i legendach – mówi Urszula Potyka, kierownik Działu Naukowo – Oświatowego w zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego.
A to za sprawą przygotowanych przez tę instytucję lekcji edukacyjnych i wystawy objazdowej o Śląsku, która prezentowana jest w różnych miejscowościach Polski, przede wszystkim tych z dala położonych od naszego regionu. Zorganizowanie tego było możliwe dzięki dotacji, którą wspomniane muzeum otrzymało z Ministerstwa Kultury. Swego czasu ogłosiło ono konkurs pod nazwą „Dziedzictwo kulturowe, rozwój instytucji muzealnych”, w ramach którego placówki ubiegały się o środki finansowe na pewnego rodzaju przedsięwzięcia – głównie na renowację eksponatów lub na ich zakup. Zabrzańskie muzeum chciało pozyskać pieniądze na szeroko rozumianą edukację i promocję regionalną. Zdaniem pracowników pomysł się spodobał ze względu na innowacyjność.
– Na ten konkurs napłynęło 100 wniosków i nam się udało. Nie byliśmy jedynymi, ale wygraliśmy z takimi dużymi placówkami jak np. Muzeum Pałac w Wilanowie, który nie otrzymał pieniędzy. Dotacja w wysokości 26 tys. 100 zł plus nasze środki pozwoliła na zrealizowanie zamierzeń – wyjaśnia Urszula Potyka.
Wyprodukowano płyty CD o Śląsku, na których znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska zaprasza do odwiedzenia naszego regionu. Sama gościła w Zabrzu w zeszłym roku i miała okazję zobaczyć zabytki naszego miasta. Wydrukowano specjalne książeczki do kolorowania – rozdawane młodszym dzieciom podczas lekcji edukacyjnych. Przygotowano wspomnianą wystawę objazdową, którą widziano już na Podlasiu, a którą będzie można zobaczyć także w Warszawie i na Podkarpaciu.
– Byliśmy m.in. w Kleszczelach i Białowieży, a teraz wybieramy się do miejscowości Dubicze Cerkiewne. Nawiązaliśmy dobre kontakty z instytucjami kulturalnymi znajdującymi się w miejscowościach, które odwiedziliśmy. I tak w najbliższym czasie chcielibyśmy w naszej placówce pokazać eksponaty muzeum w Białowieży – mówi Urszula Potyka.
Objazdowa wystawa prezentowana będzie do końca kwietnia w dziesięciu miejscowościach. Ponieważ cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, organizatorzy już myślą nad dalszym jej losem.